رب گوجه فرنگی

5 1398 تیر

رب گوجه فرنگی یکی از مواد غذایی سالم و پرخاصیت، یکی از فاکتورهای مهم در سلامتی ذهن و بدن می باشد که شناخت این مواد غذایی پرخاصیت، سبب می شود که بتوانید درک بهتری از ارزش غذایی هر یک داشته باشید و بتوانید یک برنامه و رژیم غذایی صحیح برای خود انتخاب کنید تا ویتامین های مورد نیاز روزانه بدن را تامین کنید. یکی از این مواد غذایی رب گوجه فرنگی می باشد که مزایای زیادی دارد و حتی برخی مواد مغذی موجود در آن، در گوجه فرنگی خام وجود ندارد.

ارزش غذایی
۱ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی فقط شامل ۱۳ کالری و بدون چربی است، به این معنی که احتمالا به افزایش وزن کمک نمی کند. این همچنین ۲۴۴ واحد ویتامین A را فراهم می کند که برای سلامتی چشم، تولید مثل و رشد جنین مهم است. اگر چه آن به اندازه گوجه فرنگی تازه منبع غنی از ویتامینC نیست، اما رب گوجه فرنگی هنوز ۳٫۵ میلی گرم از این آنتی اکسیدان را فراهم می کند که به بهبود ایمنی و تعمیر بافت های بدن کمک می کند. آن همچنین منبع ویتامین K و چندین نوع ویتامین B است. یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی، حاوی ۵ میلی گرم آهن است که برای کمک به عملکرد بهتر گلبول قرمز مفید است. علاوه بر این یک قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی ۱۶۲ میلی گرم پتاسیم را برای کمک به بدن شما، تنظیم مواد مایع و مواد معدنی فراهم می کند.

خاصیت آنتی اکسیدانی
فرآیند تولید رب گوجه فرنگی برخی از آنتی اکسیدان ها را در گوجه فرنگی بیشتر می سازد. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که باعث حذف رادیکال های آزاد بدن در ارتباط با بیماری و پیری می شوند. یک مقاله منتشر شده در “مجله کشاورزی و مواد غذایی” در ماه مه سال ۲۰۰۲ نشان داد که فرآیند گرم کردن گوجه فرنگی برای تولید رب، موجب افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی گوجه فرنگی، به ویژه لیکوپن می شود. مصرف لیکوپن با کاهش خطر سرطان پروستات ارتباط دارد.

لیکوپن
گوجه فرنگی بهترین منبع طبیعی لیکوپن است، یک آنتی اکسیدان قوی که به خانواده ویتامین B تعلق دارد. طبق بررسی های انجام شده در نوامبر ۲۰۱۱ در "پایگاه اطلاعات کلاسیک بررسی‌های سیستماتیک"، این ماده به دلیل خاصیت آن در پیشگیری از سرطان پروستات همیشه در اخبار است. اما تحقیقات نتایج متفاوتی به دست آورده است. یک مطالعه منتشر شده در نسخه منتشر شده در سال ۲۰۱۲ ژورنال "نورولوژی" گزارش داد مردانی که لیکوپن بیشتری مصرف کرده‌اند کمتر در معرض سکته هستند.
دستورالعمل خاصی برای مصرف روزانه لیکوپن در نظر گرفته نشده است، اما خوردن روزانه حدود ۴ تا ۸ میلی گرم احتمالاً برای بهره مندی از مزایای آن کافی است. شما می‌توانید 6/4 میلی گرم لیکوپن را با مصرف یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی دریافت کنید.

مفید در آفتاب سوختگی
رب گوجه فرنگی ممکن است به شما در محافظت از آفتاب سوختگی که در اثر قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش خورشید رخ می دهد، کمک کند. “مجله تغذیه” در ماه می ۲۰۰۱ یک مطالعه منتشر کرد که ۴۰ گرم رب گوجه فرنگی مصرف شده با ۱۰ گرم روغن زیتون بیش از ۱۰ هفته سبب کاهش آفتاب سوختگی به میزان ۴۰ درصد شد. محققان لیکوپن موجود در آن را علت این نتیجه مثبت می دانند. در ژانویه ۲۰۱۱ “مجله بریتانیا از پوست”، یک مقاله نشان داد که مصرف ۵۵ گرم رب گوجه فرنگی طی دوره ۱۲ هفته ای، باعث حفاظت پوست از آسیب دیدن به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب می شود.

توصیه هایی برای مصرف رب گوجه در بارداری
رب گوجه فرنگی را می توانید با آب گوشت، آب و گوشت گوجه فرنگی کنسرو شده و یا مایعات و سس غذاهایی که درست می‌کنید رقیق کنید. در صورت لزوم، این یک سس گوجه فرنگی پایه است. اما طعم آن ساده است و فاقد موادی مثل سیر، پیاز، فلفل دلمه‌ای و آویشن است. رب گوجه فرنگی یک ماده خوب برای طعم دادن به خورش‌ها، خوراک‌ها و سوپ ها است. با ترکیب کردن رب گوجه فرنگی، آب سبزیجات پخته، پیاز، ذرت، لوبیا سفید و سبز و ادویه های مختلف، یک سوپ خوشمزه تهیه کنید. و همچنین با مخلوطی از سیر، هویچ خرد شده، گوجه فرنگی خرد شده، آب مرغ و رب گوجه فرنگی یک سس لذیذ و خوشرنگ برای مرغ درست کنید.

شیوه مصرف
تولید کنندگان از رب گوجه فرنگی به عنوان پایه برای برخی از سس ها استفاده می کنند. شما می توانید رب گوجه فرنگی را به مارینارا یا سس گوشتی برای طعم بیشتر اضافه کنید. رب گوجه فرنگی نیز در دستورالعمل های غذایی بسیاری استفاده می شود.
نظراتـــــ