تاریخچه خیارشور

28 1398 مرداد

تاریخچه خیارشور

تاریخچه کشف و پرورش خیار  به ۱۰۰سال قبل از میلاد مسیح می رسد. چینی ها نخستین ملتی بودند که خیار را پرورش داده و مصرف کردند و در قرن ۱۶ میلادی، هندی ها خیار را به شکل امروزی اش به سراسر دنیا معرفی کردند. جالب است بدانیم که خیار جزو کدوها بوده و با طالبی، هندوانه و کدو تنبل در یک خانواده قرار می گیرد. خیار حاوی آب و مواد مغذی بوده و برای سلامت و ثبات فیزیولوژیکی انسان اهمیت دارد. در طب قدیم ایران، خیار را میوه ای سرد و تر به حساب آورده و عقیده داشتند که به خنک کردن بدن و هضم غذا کمک می کند، از این رو آن را در فصل رویش که همان تابستان است، مصرف می کردند اما روش های کشاورزی صنعتی، به دنبال این بودند که این محصول در تمام فصول در دسترس باشد بنابر .این خیار گلخانه ای را به بازار عرضه کردند

  انواع خیار شور

  خیار شور به دو شکل پاستوریزه و تخمیری تولید و مصرف می شود .  خیارشور پاستوریزه به صورت صنعتی و در کارخانجات مواد غذایی تولید و سپس پاستوریزه می گردد . خیار شور تخمیری معمولا" در کارگاههای سنتی یا در منازل جهت استفاده شخصی تهیه می شود . این نوع خیار شور به دلیل عطر و طعم تخمیری زیادی که دارد با استقبال بیشتری روبروست.

موارد مصرف:
۱- به صورت چاشنی در کنار انواع غذاها
۲- در تهیه انواع سالاد ها و سالاد الویه و سس ها
۳- همراه با انواع ساندویج گرم وسرد و در تهیه انواع غذاهای سریع و آماده.

محتویات خیارشور
خیار سبز، آب، نمک طعام، فلفل سبز، سیر، سرکه و ترخون.


خیار: خیارهای مورد استفاده باید قلمی به رنگ سبز روشن و با بافت نسبتاً سفت باشند. برای افزایش کیفیت باید از خیارهای نسبتاً یک اندازه و با درجه رسیدگی یکسان استفاده کرد.
سبزی: سبزی هایی که در خیار شور استفاده می شود باید تازه باشد. افزودن سبزی هایی مانند سیر، کرفس، شوید، گشنیز، جعفری، وفلفل قرمز یا سبز، نعناع و ترخون در خیار شور مجاز می باشد، مشروط به این که مقدار کل سبزی افزوده شده از ۵گرم در صد وزن خالص محصول تجاوز نکند. برای فراوری خیارشور افزودن هر نوع افزودنی به خیار به غیر از سرکه، نمک محلول و سبزی های نام برده غیر مجاز است.
سرکه: سرکه ای که برای تهیه خیار شور مصرف می شود باید صاف و زلال باشد ورنگ آن بستگی به نوع سرکه دارد. حداکثر مقدار مجاز استفاده از آن باید به نحوی باشد که میزان آن بر حسب اسید استیک بیشتر از ۱گرم در ۱۰۰گرم محصول نباشد.
آب و نمک: آب مورد استفاده می بایست بهداشتی بوده و نباید خیلی سخت یا خیلی سبک باشد، زیرا باعث افت کیفیت محصول می شود. مقدار نمک خیار شور هم نباید از ۵-۸ درصد بیشتر بوده، باید از نمک های دارای پروانه ساخت استفاده شود.

خیارشور کامروز
نظراتـــــ